Zapoznajcie się z propozycją Fundacji Medycyny i Sztuki że Starej Łubianki i ich projektem na lata 2024-2025.
Może są wśród Was tacy, którzy będą potrzebowali tego typu wsparcia dla swoich dzieci
Polecamy!
„Projekt pod nazwą „Wielkopolski projekt badawczo – rozwojowy w zakresie diagnostyki, rehabilitacji medycznej, terapii, opieki i edukacji dla dzieci i młodzieży ze Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych (FASD), ich rodziców/opiekunów, a także dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem od alkoholu, wynikającym ze złych wzorców funkcjonowania środowiska rodzinnego” realizowany jest w latach 2024 -2025 przez Fundację Medycyna i Sztuka na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Starej Łubiance przy Wielkopolskim Samorządowym Centrum Edukacji i Terapii w 64- Starej Łubiance, ul. Kościuszkowców 2 A , który stanowi jedyny w Polsce taki ośrodek diagnostyki i terapii FAS/FASD.
W ramach projektu proponujemy diagnostykę w kierunku FAS realizowaną przez zespół specjalistów w składzie: lekarz pediatra/ neurolog, neurologopeda , psycholog, fizjoterapeuta, pedagog. Diagnostyka odbywa się jednego dnia , dokument wraz zaleceniami wydawany jest w dniu diagnozy. Metody badawcze: wywiad , obserwacja, testy standaryzowane , badanie medyczne i fizjoterapeutyczne w kierunku uszkodzeń OUN, 4- cyfrowy kwestionariusz washingtoński, ocena dysmorfii twarzy.
Dodatkowo w trybie ciągłym realizowane są turnusy terapeutyczne dla rodzin/ opiekunów /placówek opiekuńczych, dzieci z podejrzeniem lub diagnozą FAS/FASD.
Turnusy są jedno-lub dwutygodniowe. Celem turnusów jest wsparcie całej rodziny, dlatego program turnusów przewiduje terapie indywidualne dla dzieci , terapie grupowe dla dzieci , zajęcia i warsztaty edukacyjne dla rodziców, indywidualne konsultacje ze specjalistami, zajęcia integracyjne rodzice i dzieci.
Terapia i diagnostyką są bezpłatne. Podczas turnusu odpłatność dotyczy wyżywienia( dziennie 30 zł/ 1 dziecko, osoba dorosła 45zł) nocleg osoby dorosłej 50zł/ doba
Zależy nam na tym, aby wesprzeć swoim działaniami jak najwięcej dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, związanymi z FAS/FASD, poprzez działania diagnostyczne i terapeutyczne dla dzieci oraz warsztaty edukacyjne dla rodzin, środowisk edukacyjno-wychowawczych.
W założeniu „dajemy” metody i narzędzia rodzicom, opiekunom, by wesprzeć dziecko w rozwoju.
Większość zdiagnozowanych u nas dzieci ( około 250 dzieci w 2023 ) została zgłoszonych przez rodziny zastępcze lub ośrodki opiekuńcze i na zlecenie PCPR.
W każdym przypadku dzieci pochodziły z rodzin, gdzie występował problem alkoholowy w większym lub mniejszym stopniu.
Dzieci trafiając na diagnozę mają głównie problemy: opóźniony rozwój psychoruchowy, zaburzenia emocjonalne, deficyty uwagi , nadpobudliwość psychoruchową , problemy z motywacją, zaniżone poczucie własnej wartości, brak zrozumienia i akceptacji w środowisku szkolnym , przedszkolnym. Traktowane jako niegrzeczne i upośledzone umysłowo.
Z naszych doświadczeń wynika, że trafiając do rodziny zastępczej dziecko ze środowiska zagrożonego alkoholem powinno w pierwszej kolejności być zdiagnozowane w kierunku FAS. Zespół specjalistów ( lekarz , neurolog, psycholog, fizjoterapeuta, pedagog) wydaje kompleksową opinię o dziecku. Opiekun odbywa rozmowy z każdym ze specjalistów. Otrzymuje informacje o mocnych i słabych stronach dziecka. Wydana opinia zawiera zalecenia do dalszego postępowania z dzieckiem w zakresie medycznym , psychologicznym , logopedycznym i edukacyjnym. Wskazujemy dalszą ścieżkę diagnostyczną i terapeutyczną.
1. Dokładna nazwa placówki: Fundacja Medycyna i Sztuka
2. Miejscowość: 64-932 Stara Łubianka / k. Piły
3. Dokładny adres ul. Kościuszkowców 2A, 64- 932 Stara Łubianka
3. Stora www: fmis.org.pl
4. E-mail: w sprawach diagnozy: diagnoza.fasd@fmis.org.pl
w sprawach turnusu terapeutycznego: turnusy.fasd@fmis.org.pl
koordynator a. wesolek@fmis.org.pl
5. kontakt telefoniczny: 502-438-068
6. Godziny pracy: 8.00 -17.00
Diagnoza i terapia bezpłatna koszty – dofinansowanie ze środków publicznych.”