W codziennym życiu różnice między postrzeganiem rzeczywistości przez dorosłych i nastolatków, mogą umykać, co z kolei może rodzić frustrację, stres. Niepotrzebne spięcia w rodzinie. Dlatego warto zapoznać się z poniższym cytatem i zapamiętać go na zawsze Będzie łatwiej!!!
Warto czytać i podnosić swoje kompetencje. Zawsze można się czegoś nowego nauczyć
I najważniejsze, dorosły nie jest nieomylny…
Rozmawiajmy z dziećmi, nastolatkami… kiedy tylko się da!!!
Młody człowiek żyje tu i teraz, dlatego na przykład wszelkie terminy realizacji są mu obce. Oddanie pracy na kolejny tydzień to bardzo odległa perspektywa, „przecież zawsze zdąży”. Słowa: „zaraz”, „za chwilę „, „później ” goszczą w codziennym słowniku. Czy on zrozumie, że nauka jest ważna, bo daje możliwości godnego życia? Pewnie, że nie! Nastolatek jest myślami przy najbliższym spotkaniu, połączeniu się o 16.00 na grę… Natomiast dorosły jest albo w przeszłości i wspomina, przeżywa, albo w przyszłości z myślami, jak to będzie, czy zdąży, czy da radę z obowiązkami. Rzadko teraz zatrzymujemy się na aromacie kawy, pięknym widoku, chwilowym odpoczynku mimo niezrobionych i niezałatwionych spraw.
Doświadczanie – nastolatek chcę doświadczać wszystkiego, często bez zastanowienia. Dorosły będzie już kalkulował i oceniał. Wiąże się to z podejmowaniem ryzyka. Młodych kręci ryzyko, dorośli je przeszacowują, widzą możliwe konsekwencje.
Obowiązkowość a przyjemność – młody ma swoistą kolejność: najpierw przyjemność, potem obowiązki. Dorosły najczęściej odwrotnie, poczyta, pooglądać, spotka się z przyjacielem na kawie, kiedy wszystko zrobi. Ale jak to zrobi, to na przyjemności już najczęściej nie ma zwyczajnie sił. I to prowadzi do nadodpowiedzialności, to z kolei rodzi zmęczenie, frustrację. A dla młodego człowieka odpowiedzialność jest często obca.
Zdrowie i śmierć – nastolatek czuje się nieśmiertelny, może wszystko. Dojrzali dorośli odczuwają już pewne dolegliwości, mają świadomość, że są w połowie swojego życia. Często jest to czas wspomagania, opieki nad rodzicami. Pojawiają się poważne choroby wśród znajomych, a nawet śmierć.
(…)
Nastolatek widzi świat czarno- biały. Jeśli dziś uwielbia jakąś rzecz, to nie znaczy, że jutro nie oceni jej jako najgorszej. Dorośli rozpatrują większość spraw we wszystkich odcieniach szarości.”
{„Nastolatek na zakręcie. Jak wspierać zdrowie w głowach młodych ludzi? Poradnik dla rodziców, pedagogów i opiekunów.”
Redakcja Edyta Żmuda, prof. UAM dr Jan. Katarzyna Waszyńska}
Str. 54-55