Nasza organizacja, może już resztkami sił a może nie.. od lat staje, przede wszystkim, po stronie rodziców zastępczych, aby byli traktowani sprawiedliwie przez system, w którym funkcjonują na co dzień, aby zostali docenieni za to co robią.. Występuje też często w imieniu tych, którym brakuje odwagi, aby zabrać głos, w imieniu najsłabszych…i wreszcie wspiera, inicjuje, aktywizuje, zgodnie z funkcjami społecznymi, jakie powinna spełniać
Zawsze z otwartością, zrozumieniem i tolerancją, zgodnie z przyjętymi standardami bo..
„Organizacje pozarządowe stanowią istotny element demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Pełnią w nim najróżniejsze funkcje – społeczne, polityczne, a także ekonomiczne.
FUNKCJE SPOŁECZNE I POLITYCZNE
ekspresja dążeń i zainteresowań
Organizacje umożliwiają wspólne działanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, wzbogacając ich życie i życie społeczności.
tworzenie i różnicowanie opinii publicznej – działania opiniotwórcze
Organizacje społeczne promują różnorodność, różnicują opinie, co sprzyja powstawaniu alternatywnych poglądów na różne sprawy.
działania na rzecz interesów mniejszości – rzecznictwo
Organizacje występują w obronie praw grup społecznych, w tym mniejszości lub grup dyskryminowanych. Część z nich reprezentuje interesy swoich członków (związki zawodowe, koła kombatanckie), interesy mniejszości (seksualnych, politycznych, etnicznych czy wyznaniowych), a także „mniejszości statusu” (np. bezdomnych czy kobiety).
troska o wspólne dobro
Część organizacji stoi na straży dobra wspólnego, w świecie pozarządowym nazywa się je nawet czasem organizacjami strażniczymi. To np. organizacje ekologiczne, organizacje zajmujące się działaniami antykorupcyjnymi lub monitorującymi postępowanie administracji (watch dog), prawami człowieka.
integracja społeczna
Organizacje pozarządowe sprzyjają włączeniu w życie społeczne osób lub grup zagrożonych marginalizacją, np. długotrwale bezrobotnych czy niepełnosprawnych. W ten sposób sprzyjają rozwojowi ich zaufania do instytucji demokratycznych i uczą współpracy. Organizacje podejmują również działania, które zmierzają do podnoszenia standardu życia grup o niskim statusie ekonomicznym lub społecznym. Dzięki temu ludzie mało zarabiający mają dostęp do dóbr i usług, które inaczej byłyby poza ich zasięgiem.
inicjowanie zmiany społecznej
Organizacje przyczyniają się do zmian o charakterze systemowym, np. powstania zmian prawnych. W Polsce przykładem tego typu oddziaływania może być uchwalenie w czerwcu 2003 roku Ustawy o zatrudnieniu socjalnym, inspirowanej przez organizacje pracujące z osobami bezdomnymi i uzależnionymi.
uzupełnianie działań państwa
Organizacje dążą do wypełnienia luk w publicznym systemie zdrowia, edukacji, usług socjalnych czy kultury i dlatego ich istnienie jest tak istotne dla poprawiania jakości życia obywateli i zapewniania im dóbr oraz usług, adekwatnych do ich potrzeb, dostosowanych do lokalnej sytuacji. Przykładem mogą być małe szkoły, które prowadzone przez stowarzyszenia, funkcjonują tam, gdzie gminom prowadzić się ich nie opłaca.
kształcenie liderów
Organizacje pozarządowe są szkołami demokracji. Uczą uczestnictwa w debacie publicznej i zgodnego z regułami demokratycznymi konfrontowania własnych interesów z interesami innych. Co równie ważne, kształtują liderów społecznych, sprawnych menadżerów.”
Cytat pochodzi ze strony ngo.pl
https://fakty.ngo.pl/…/po-co-sa-organizacje-pozarzadowe…